Dorotka Update #6 – sterownik silników, pyłomierz PM2.5, czujki odległości

  1. Kolejne postępy to przygotowanie skryptu do obsługi czujnika pyłu PM 2,5 przy, którym Arduino udowadnia mi po raz kolejny dlaczego jest tak chętnie używane i jest tak popularne… w skrócie… jest bardzo proste w użyciu. Minimum kodu i kabli przy maksymalnych wynikach 🙂 Przy założeniu, że norma dla pyłu PM2,5 wynosi 25 µg/m3 średnio-rocznie to w moim azylu mam między 14-1625 µg/m3 <- to chyba dobry wynik.
  2. W przyszłym tygodniu powinienem dostać sterownik silników RoboClaw w wersji 2x45A ST bo taki był dostępny <- na chwilę obecną jest wystarczający bo silniki ciągły prąd mają na poziomie 25A na kanał. W razie czego w przyszłości mogę ewentualnie dokupić drugi taki… po co? Te sterowniki mają wiele ciekawych opcji, a jedną z nich jest tzw.: podwójny kanał czyli użycie sterownika nie na 2-kanały a na jeden czyli zamiast 2x45A można używać go jako 1x90A.. i to jest moc. Przy załozeniu, ze teraz mam silniki 24V 100W czyli 5-6A na silnik (mam 8 silników, 4 silniki na kanał) <- to w przyszłości mogę podpiąć pod to silniki 24V 350-400W 🙂 Jednak teoretycznie aktualny napęd dzięki niezłej przekładni powinien dać efekt taki jaki potrzebuję.
  3. Testowałem też Ardu z podłączeniem 6 czujników odległości (bo na razie tyle ich mam) i moje obawy co do wydajności arduino się rozwiały. Wcześniejsza metodologia czyli odczyt danych w pętli jest dość powolna i tak jak polecają ludzie na forach, odczytując dane z czujek po kolei mamy więcej kodu ale krótszy czas działania.
  4. Ostatecznie zakończyłem zabawy z testami Pololu Servo Controler jako płytką służącą jako wejście dla czujek. Dane przekazywane przez owe ustrojstwo jest baardzo niestabilne i są zależne od nawet delikatnych wahań napięcia jakie podłączymy. Nawet przy założeniu, że zasilałem pololu z zasilacza laboratoryjnego to wystarczyła zmiana napięcia o 0,01V aby wyniki odbiegać od żądanych o 20-30% co jest kompletną bzdurą. Dlatego kontroler serv, zostanie kontrolerem serv <- no chyba, że nawet tą funkcję wyprę poprzez jakieś shielda dla arduino… jednak zanim takiego kupię napewno sprawdzę rozwiązanie w którym pololu jest podłączone do arduino i nim sterowane 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.